Jak se změnilo financování bydlení v době (post)koronavirové?
Jak se změnilo financování bydlení v době (post)koronavirové?
Hypoindex.cz, 17. srpna 2020 (09:21)
V důsledku koronavirové pandemie zrušila ČNB většinu dřívějších regulací hypotečního trhu. Banky ale reagovaly velmi zdrženlivě. Některým profesím navíc žádosti o hypotéky automaticky zamítaly. Podle odborníků se již nicméně situace stabilizuje a většinou se dá na hypotéku za předpokladu dostatečného příjmu dosáhnout. Poslední regulací zůstává LTV, jeho úplného zrušení a návratu 100% hypoték se však v nejbližší době zřejmě nedočkáme. Pozitivním přínosem koronaviru je pro realitní trh zrušení daně z nabytí nemovitosti, byť za cenu nižšího maxima pro odečet úroků z hypotéky z daní. Nižší limit pro daňové odpočty platí od roku 2022, jen málokoho se ale reálně dotkne. Jak změnil COVID-19 financování bydlení?
Od října roku 2016 začala centrální banka regulovat hypoteční trh kvůli obavám z jeho přílišného uvolnění. Postupně stanovila limit na LTV i omezení maximální výše úvěru v závislosti na příjmech klienta. Ekonomice se dařilo a nová pravidla tak trh vnímal spíše negativně. V posledních měsících se ale vše změnilo v důsledku koronavirové pandemie. ČNB začala dříve zavedená omezení uvolňovat. Prvního dubna ohlásila zvýšení maximálního limitu poměru výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) na 90 %. Navýšila také limit poměru mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) ze 45 % na 50 % a omezení poměru výše celkového zadlužení žadatele o úvěr vůči jeho čistému ročnímu příjmu (DTI) dokonce zcela zrušila.
V platnosti zůstává už jen jediná regulace v podobě maximálního LTV. K úvahám, že by i toto omezení mohlo skončit a vrátily by se 100% hypotéky, jsou však odborníci skeptičtí. Vzhledem k ekonomickým dopadům pandemie byly banky nuceny přestat půjčovat některým nejvíce zasaženým oborům. Pokud jste byli se svou profesí na seznamu, banka vám v danou chvíli hypotéku automaticky neschválila. Omezení bohužel stále víceméně platí, i když k některým uvolněním dochází.
více čtěte na: www.hypoindex.cz/>