Novela o zrušení daně z nabytí nemovitostí putuje do dalšího čtení
Novela o zrušení daně z nabytí nemovitostí putuje do dalšího čtení
TV Architect, 28. května 2020 (09:50)
Sněmovna v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Novela, která by měla zpětnou účinnost, by umožnila odečítat zaplacené úroky do konce roku 2021. Lidé, kteří mají lhůtu pro podání přiznání do konce srpna letošního roku, by daň již neplatili.
Daň z nabytí upravuje zákonné opatření Senátu z roku 2013. Předchozí návrhy zrušit toto opatření a s ním i tuto daň ve Sněmovně neuspěly - ani loni, kdy to navrhl přímo Senát. O zrušení daně se opakovaně snaží opoziční ODS. Naposledy s tímto návrhem přišla loni SPD a vláda ho odmítla. Čtyřprocentní daň z nabytí platí kupující a státu ročně vynáší kolem 13 miliard korun podle toho, kolik nemovitostí se v daném roce prodá. Loni z ní stát vybral téměř 14 miliard korun. Návrh do budoucna zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Vláda v důvodové zprávě také uvádí, že návrh je v souladu s vládním programem ohledně rušení daňových výjimek a přispívá ke zjednodušení daňového systému.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před poslanci řekla, že nesouhlasné stanovisko k předchozím návrhům na zrušení daně dávala z rozpočtových důvodů, protože by jí chyběly miliardy korun v rozpočtu. Podle ministryně je tato daň velmi nespravedlivá, protože ji platí jenom občané. Například firmy ji můžou obejít tím, že koupí nemovitost formou nákupu podílu v jiné firmě a podle ministryně se to nedá legislativně vyřešit. Možnost odečítat zaplacené úroky zůstane i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Odečítat úroky už nebude možné u úvěrů poskytnutých od 1. ledna 2022. „Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně," uvedlo ministerstvo financí.
Novela by měla mít zpětnou účinnost. Lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to především lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Prvním projektem se stane Tulipa Karlín v Praze 8, kde vznikne více než 100 nájemních bytů, obchody a služby. Výstavba projektu byla právě zahájena, dokončení se očekává v posledním čtvrtletí 2021. Celková investice přesáhne 1 miliardu korun. „Poptávka po bydlení v Praze zůstává i v současné době silná. S rostoucími cenami nemovitostí v době před koronavirem je stále těžší dosáhnout na hypotéku a pořídit si vlastní byt. V kombinaci s nastavením současné generace milieniálů, která se nechce vázat a ve výběru místa i stylu života preferuje flexibilitu, se ve zvýšené míře dostává ke slovu nájemní bydlení. Rozhodli jsme se proto cíleně zaměřit na výstavbu nájemních bytů, které nám budou přinášet dlouhodobě stabilní příjmy,“ líčí ředitel AFI Europe pro ČR Doron Klein. Tulipa Karlín vyroste na rohu ulic Thámova a Pernerova poblíž stanice metra Křižíkova. Dvě stávající budovy z počátku 20. století plánuje developer rekonstruovat a doplnit o novostavbu ve tvaru písmene „l“. Převládající funkcí bude nájemní bydlení, nebudou chybět prémiové kanceláře a maloobchodní jednotky. Ve vnitrobloku vznikne nádvoří s relaxačními zónami pro rezidenty. Celý projekt doplní veřejné plochy s udržovanou zelení. Za architektonickým návrhem stojí ateliér Bevk Perović Arhitekti.
více čtěte na: www.tvarchitect.com