Projekt Zdravý domov ukáže, jak si v době pandemie udržet kvalitní bydlení
Projekt Zdravý domov ukáže, jak si v době pandemie udržet kvalitní bydlení
TV Architect, 20. dubna 2020 (10:10)
Nedostatečné větrání a plísně, přetopené místnosti, obtěžující hluk z nekvalitně řešené akustické izolace nebo špatně navržené osvětlení. To jsou hlavní problémy, s nimiž se v domácnosti potýkáme. Česká rada pro šetrné budovy proto přišla s projektem Zdravý domov, v jehož rámci chce veřejnost seznamovat s možnostmi, jak si zařídit skutečně zdravé bydlení.
Uvnitř budov trávíme až 90 % času, z toho 65 % doma. „V budoucnu budeme doma trávit nejspíše ještě více času včetně toho pracovního, to nám současná pandemie koronaviru ukázala. Paradoxně to může přispět k tomu, že lidé začnou kvality svého domova více vnímat a řešit,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda. Podle ní by měli developeři počítat s tím, že lidé budou v budoucnu vybírat bydlení i podle toho, jak byty splňují parametry určující kvalitu vnitřního prostředí.
Projekt Zdravý domov bude seznamovat s dopady, které nekvalitně řešené vnitřní prostředí v bytech může mít na jejich uživatele. „V projektu Zdravý domov chceme ukázat, že budovy mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví, zároveň mohou také minimalizovat své dopady na životní prostředí, a přitom vytvářet kvalitní a krásné město pro život,“ poznamenala Kalvoda. Řada technických opatření, jež zajišťují zdravé vnitřní prostředí, má navíc pozitivní „vedlejší dopady“. Například kvalitní přístup denního světla redukuje potřebu elektrické energie na umělé osvětlení, a tím snižuje uhlíkovou stopu. Větší využití zeleně zase podporuje biodiverzit.
více čtěte na: www.tvarchitect.com