Zimní zahrada jako soukromé útočiště, kde si můžete odpočinout a nabrat nové síly
Zimní zahrada jako soukromé útočiště, kde si můžete odpočinout a nabrat nové síly
TV Architect, 2. ledna 2020 (09:05)
Zimní zahrady představují příjemný způsob, jak si rozšířit interiér rodinného domu či městského bytu a zůstat přitom v kontaktu s přírodou i v chladných měsících. Užívat si posezení na vaší zahradě můžete po celý rok a za každého počasi. Zimní zahrady mohou fungovat jako další varianta obytného prostoru a vytvářejí klidné zákoutí uprostřed zeleně anebo slouží pro celoroční pěstování rostlin (počasí a teplotním změnám navzdory), jejich nesporný přínos oceníte v obou případech. Pozitivní vliv zeleně a přírodního světla na lidské zdraví i psychiku je obecně známý.
Zimní zahrady jsou krásné a při správné údržbě mohou hrát všemi barvami po celý rok. I když jsou spojovány především s rodinnými domy, postupně se začínají objevovat také u bytových novostaveb. Příkladem mohou být projekty od společnosti Geosan Development, která staví hned několik bytů se zimními zahradami v Rezidenci Neklanka na pomezí pražského Smíchova a Radlic a ještě více jich chystá v novém projektu v Břevnově.
„Zimní zahrada dodává městskému bytu doslova nový rozměr a oživuje celý interiér. Díky ní můžete odpočívat v zeleni a příjemném prostředí, i když venku panuje mrazivé počasí,“ komentuje Jiří Baloun, vedoucí prodeje a marketingu společnosti Geosan Development, a dodává: „V novém projektu Rezidence Neklanka jsme se rozhodli nabídnout několik bytů se zimní zahradou na zkoušku a zájem o ně byl obrovský. Tyto jednotky se vyprodaly jako první. I proto chceme v našem právě připravovaném projektu v Břevnově podíl těchto bytů ještě navýšit.“
Zimní zahradu orientujte na světovou stranu dle jejího dalšího využití
Správné umístění zimní zahrady je třeba dobře promyslet. Hlavním důvodem je dostatek slunečního záření, které má nezanedbatelný vliv jak na výslednou teplotu v místnosti, tak na výběr rostlin, kterým se zde bude dařit. Jih zaručí teplo a dobrou obyvatelnost po celý rok, ideální bude pro pěstování teplomilných rostlin. A obráceně: zimní zahrada na severní straně skvěle zafunguje jako izolační prvek navíc. Bude sloužit jako vzduchový polštář mezi venkem a obytnými místnostmi, čímž sníží tepelné ztráty. Hodí se pro pěstování rostlin citlivých na přímé světlo.
Umístění zimní zahrady na východní straně uvítají všechna ,,ranní ptáčata", která vstávají brzy a chtějí si zpříjemnit snídani či ranní kávu posezením v pěkném prostředí. V opačném případě „noční sovy“ potěší především západně orientovaný prostor, který využijí pro odpolední relaxaci či romantický večer. Nejlepší variantou jsou ovšem rohové zimní zahrady. Díky tomu, že kombinují dobré vlastnosti typické pro různé světové strany a přijímají světlo z více směrů, je jejich vnitřní teplota daleko stabilnější a využití místa také všestrannější.
„Při návrhu zimních zahrad v projektu Rezidence Neklanka jsme záměrně zvolili rohové umístění, abychom zimním zahradám zajistili dostatek slunečního světla a intenzivní propojení s okolním přírodním prostředím z více stran. Člověk pobývá v zimní zahradě – v rozšířeném obytném prostoru bytu - a zároveň pod „širým“ nebem v těsném pohledovém a pocitovém kontaktu s okolní přírodou a lesním masivem na jihu,“ komentuje Ing. arch. Jaroslav Slavíček ze studia Atelier Slavíček Architekt.
Zařizujeme zimní zahradu aneb jak zvolit vhodný nábytek a doplňky
V zimní zahradě by rozhodně neměl chybět stolek ani pohodlné posezení: ať už se jedná o židle, křesla, taburety či relaxační lehátka. Při výběru nábytku je však důležité myslet nejen na estetiku, ale také na praktičnost: vzít tedy v potaz užitné vlastnosti jednotlivých materiálů a jejich budoucí údržbu. Na výběr je dřevo, plast, kov anebo ratan. Kov je jednoznačně nejodolnější, nicméně na druhou stranu rychle přejímá vnější teplotu – v létě pálí a v zimě působí chladněji než ostatní materiály. Dřevěný nábytek obecně ladí s povahou zimní zahrady nejvíce, ale je také dražší. Vzhledem k očekávané zvýšené vlhkosti bude vyžadovat pravidelné ošetření, ale na druhou stranu bude sloužit dlouhá léta. Speciálním druhem je například teakové dřevo, které je velmi odolné, tvarově stálé a má dlouhou životnost. Zajímavou alternativou je také kvalitní plastový nábytek, který je prakticky bezúdržbový a v dnešní době zaujme jak vzhledem, tak cenou. V řadě případů navíc na první pohled dokonale imituje vzhled přírodního dřeva, například ratanu.
Jakmile je všechno důležité vybavení na místě, na řadě jsou doplňky. O útulnou atmosféru se postará dobře zvolené osvětlení a také různé látkové, keramické či skleněné prvky. Interiér jednoznačně zkrášlí vázy, svícny, sošky, textilní závěsy i prostírání a především naducané polštáře.
Základní pravidla při výběru rostlin
Při vysazování květin a dřevin je třeba zvážit podobné faktory jako při výběru nábytku. Každý rostlinný druh má jiné nároky na prostor, vlhkost, teplotu a množství slunečních paprsků, aby dobře prosperoval. Pro nevytápěnou verzi zimní zahrady je nejlepší zvolit původem subtropické rostliny, které jsou zvyklé na horké léto, ale v zimě jim stačí jen několik stupňů nad nulou. Mezi tento typ patří většina druhů citrusů, fíkovníků a oleandrů. V takovém prostředí můžeme také zazimovat rostliny, které by za normálních okolností nepřežily zimu venku, jako fuchsie nebo muškáty. Naopak ve vytápěné zahradě, kde se celoročně udržuje teplota vyšší než patnáct stupňů Celsia, si můžeme dovolit i náročnější teplomilné rostliny. Kromě oblíbených orchidejí či bromélií se zde bude dařit také tropickému ovoci – banánovníku, datlovníku či kávovníku.
více čtěte na: TV Architect