Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Online
rezervace

Blog

Datová
platforma

Jak vzniká či zaniká zástavní právo?

flatzone.cz, 18. listopadu 2024 (19:58)

Zjistěte, jak vzniká a zaniká zástavní právo u nemovitostí. Přehledný návod k právním aspektům, postupům při zřizování či rušení zástavy.

Zjistěte, jak vzniká a zaniká zástavní právo u nemovitostí. Přehledný návod k právním aspektům, postupům při zřizování či rušení zástavy.

Zástavní právo smluvní co to je?

Zástavní právo patří mezi nejčastější omezení vlastnického práva. Nejčastěji se s ním setkáme při žádosti o hypotéku, ale také v souvislosti s dluhy, exekucí nebo správními rozhodnutími. Zástavní právo slouží k zajištění pohledávky věřitele. Bez souhlasu zástavního věřitele je zpravidla nemožné s nemovitostí volně nakládat, například ji prodat nebo jinak zatížit. Více se dozvíte v našem článku Co je zástavní právo u nemovitosti?

 

Zástavní právo smluvní co to znamená? (zástavní právo smluvní)

Zástavní právo smluvní vzniká na základě písemné dohody mezi věřitelem (např. bankou) a dlužníkem. Typickým příkladem je situace, kdy si pořizujete nemovitost na hypotéku. Nemovitost se stává zástavou, což znamená, že slouží jako zajištění splácení úvěru. Toto právo je zaneseno do katastru nemovitostí na základě návrhu na vklad.

 

Zástavní právo katastr nemovitostí

Zástavní právo smluvní v katastru nemovitostí lze snadno ověřit, což umožňuje každému zjistit, zda na nemovitosti váznou nějaká zástavní práva.

 

Jak podat návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí?

Pro zapsání zástavního práva smluvního do katastru nemovitostí je nutné předložit návrh na vklad spolu se zástavní smlouvou. Návrh obvykle připravuje banka a podává ho na místní katastrální úřad. Poplatek za tento úkon činí 2 000 Kč. Jeden návrh může obsahovat i více změn, což může proces zjednodušit.

 

Zástavní právo příklad

Kromě zástavního práva smluvního existují i další formy:

  • Budoucí zástavní právo – vztahuje se na věc, kterou dlužník ještě nevlastní.
  • Vespolné zástavní právo – zahrnuje více věcí, které slouží k zajištění jednoho dluhu.
  • Soudcovské zástavní právo – soud rozhoduje o zajištění dluhu na dlužníkově nemovitosti.
  • Exekutorské zástavní právo – zástavní právo exekutorské vzniká rozhodnutím exekutora při vymáhání dluhů. Exekutorské zástavní právo v insolvenčním řízení slouží k zajištění pohledávek věřitelů před rozdělením majetku dlužníka.
 

Jak zaniká zástavní právo?

Zástavní právo k nemovité věci zapsané ve veřejném seznamu nezaniká automaticky po splacení dluhu. Je třeba podat návrh na jeho výmaz z katastru nemovitostí. Pokud je dluh uhrazen a zástavní věřitel souhlasí, zástavní právo k nemovitosti zaniká a nemovitost již není nijak zatížena.

 

Omezení vlastnického práva zástavní právo smluvní

Zástavní právo k nemovitosti omezuje vlastníka nemovitosti následujícím způsobem: vlastník nemůže nemovitost volně prodávat, darovat nebo jinak převádět na jiného vlastníka bez souhlasu věřitele. Navíc může být omezena i možnost nemovitost zatížit dalším zástavním právem, pokud by to věřitel nepovolil. V případě nesplácení závazků má věřitel právo zahájit prodej nemovitosti a z výtěžku uspokojit svou pohledávku.

 

Specifika zástavního práva u prodeje nemovitosti

Při prodeji nemovitosti zatížené zástavním právem je nezbytné, aby prodávající a kupující dosáhli dohody s věřitelem. Zástavní právo smluvní u nemovitostí spojené s hypotékou může být převáděno na kupujícího nebo zcela vymazáno, pokud je dluh splacen.

Oceňte nemovitost zdarma a online díky Hypox

Projekty s online rezervací

Populární lokality

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!