Průzkum: Developeři preferují chytrá a zelená města
Průzkum: Developeři preferují chytrá a zelená města
skypaper.cz, 6. října 2023 (07:01)
Chytrá a zelená města nyní představují pro investory koncepty vytváření udržitelných měst, která lépe zohledňují životní a energetické potřeby obyvatel a snižují negativní dopady na životní prostředí. Na 85 % dotázaných českých developerů zařazuje do projektů bydlení prvky modrozelené infrastruktury a udržitelnosti ve veřejných prostorech. Vyplývá to ze Studie developerských společností 2023/H2 CEEC Research.
Investiční koncept chytrého a zeleného města si podle 57 % dotázaných developerů lépe najde investory a 54 % je přesvědčeno, že chytré technologie a investice do modrozelené infrastruktury zvyšují hodnotu developerského projektu. Necelá polovina developerů však označuje při realizaci chytrých a zelených měst za problematickou komunikaci mezi developery a obcemi, neboť nevidí plnou podporu a dostatečnou spolupráci místních úřadů a samospráv (43 %).
„Praha má klimatický plán, v němž si dala za cíl snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030. Bez spolupráce developerů nebudou vznikající adaptační strategie měst na klimatickou změnu fungovat. Je proto velmi důležité, aby se podařilo najít společnou řeč mezi developerem a samosprávou města při plánování opatření ve veřejném prostoru,“ říká výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek.
Chytrá města využívá moderní technologie a digitalizaci pro zlepšení kvality života obyvatel. Sbírají data ze senzorů a IoT zařízení, aby monitorovala aspekty, jako jsou doprava, energetická účinnost, bezpečnost a kvalita ovzduší. Chytrá města se snaží optimalizovat dopravní systémy, což zahrnuje inteligentní dopravní světla, sdílenou mobilitu a podporu pro elektrická vozidla. Akcentují energetickou úspornost budov a infrastruktury, například pomocí energetického managementu a obnovitelných zdrojů energie.
Zelená města jsou investiční koncept, který klade důraz na ochranu životního prostředí a udržitelnost. Jsou spojena s investicemi do zelené infrastruktury, jako jsou parky, zahrady a stromy, které zlepšují kvalitu ovzduší a poskytují obyvatelům lepší místo pro život a odpočinek. Snaží se současně omezit emise skleníkových plynů podporou veřejné dopravy nebo cyklistických tras. Investují do energetické účinnosti v budovách. Kladou důraz na recyklaci a správu odpadů
Výzvou však zůstává realizační náročnost projektů a také údržba chytrých technologií a zelených opatření, která se může prodražit a způsobit finanční nedostupnost takového bydlení. Uvědomují si to také zástupci samospráv, kterým údržba veřejných prostranství a provoz technologií generuje mandatorní výdaje. „Je třeba hledat rovnováhu mezi udržitelností, inovací a finanční efektivitou,“ dodává Vacek.
Necelé tři čtvrtiny dotázaných developerů (71 %) si proto myslí, že realizace chytrých technologií a údržba modrozelených prvků vyžaduje vysoké investiční náklady, což z jejich pohledu představuje největší problém. Budoucí zájemci o toto bydlení se budou rozhodovat, zda zaplatí na začátku sice větší finanční prostředky, ale získají za to vyšší životní komfort a nižší energetické a provozní náklady.
Více čtěte na www.skypaper.cz