Více než polovina developerů využívá úvěry, stěžují si ale na zvyšování sazeb
Více než polovina developerů využívá úvěry, stěžují si ale na zvyšování sazeb
skypaper.cz, 21. listopadu 2022 (16:01)
Téměř dvě třetiny (62 %) developerských společností využívají k financování svých projektů bankovní úvěr, zbylých 38 % nikoli. Pro každou třetí developerskou společnost je bankovní úvěr stále výhodný, pro třetinu se vyplatí pouze u některých projektů, třetina je přesvědčena, že to není výhodné. Největšími problémy pro rezidenční výstavbu jsou ale pomalé stavební řízení a zvyšování úrokových sazeb. Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2022 CEEC Research.
Většina developerských společností prodává část projektu již v předprodeji. Téměř třetina dotázaných developerských společností (29 %) prodá v předprodeji více než třetinu projektu, což často souvisí s nutnou spoluúčastí při pořízení hypotečního úvěru. Každá druhá společnost prodává již v předprodeji méně než 30 % projektu. Více než čtvrtina respondentů (26 %) však takto neprodává žádné nebo minimální procento projektu, většina z těchto společností své projekty financuje sama nebo za pomoci investorů.
Ve srovnání s dobou před pandemií se zájem o koupi nemovitosti v předprodeji podle 45 % developerských společností snížil a podle 26 % zůstal beze změny. Dle 29 % se zájem o koupi nemovitosti v předprodeji naopak zvýšil, se zájmem o koupi se zvyšuje i zájem o poradenskou činnost ohledně získání hypotéky. „Změna zájmu o koupi vlastního bydlení je patrná a je výrazně zvýšená poptávka po nájemním bydlení. Přesun lidí od vlastního směrem k nájemnímu bydlení je přirozený trend, který v západních zemích funguje již několik dekád,“ říká Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.
Využití hypotečního úvěru na financování developerských projektů umožňuje podstupovat kapitálově náročnější projekty, nebo uvolnit část vlastních zdrojů v průběhu realizace projektu, a využít tak prostředky na akvizici nových pozemků či projektů. Nevýhodou jsou složité a náročné žádosti, v nichž banka vyžaduje velmi detailní informace o celém projektu.
Největší ekonomický vliv na jejich podnikání má rychlost stavebního řízení (7,8 bodu z 10 možných), pokud se podaří zajistit rychlejší stavební řízení, sníží se čas na výstavbu rezidenčních nemovitostí, což může pomoct ke snížení cen. Dalšími problémy jsou zvyšování úrokových sazeb (7,7 bodu), neochota obcí a měst investovat do nové výstavby (6,2 bodu), nedostatek materiálu a jeho cena (5,8 bodu) a nedostatek pracovní síly (5,6 bodu), zastaralé územní plány (5,2 bodu) a Green Deal (4,3 bodu). Developeři uváděli také jiné důvody, mezi které patří politická krize v EU nebo nedodržování zákonných lhůt a postupů (5,9 bodu).
„Oproti minulému roku můžeme nyní vidět několikaprocentní růst stavebních nákladů. Věříme ale, že se situace do konce roku stabilizuje, a připravujeme se na predikovaný propad do recese. To způsobí pozvolné snižování stavebních nákladů, nikoli však okamžité uvolnění stavebních kapacit. Toto nastane až tak v horizontu roku až dvou,“ predikuje vedoucí obchodního oddělení Crestyl real estate Václav Hlavička.
Více čtěte na www.skypaper.cz