Robotizace ve stavebních firmách je nyní nereálná, spíše v budoucnu
Robotizace ve stavebních firmách je nyní nereálná, spíše v budoucnu
skypaper.cz, 1. listopadu 2022 (16:01)
Robotizaci využívá pouze 15 % dotazovaných stavebních firem. Z 85 % firem, které ji zatím nevyužívají, ji plánuje zavést pouze 34 %. Hlavním důvodem je zefektivnění práce z hlediska úspory času, materiálu a nákladů na lidskou práci. Jako hlavní argument proti zmiňují především vysokou nákladovost. Uvádí to Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2022 CEEC Research.
Z analýzy vyplývá, že 64 % ředitelů vnímá automatizaci stavebnictví jako nevyhnutelný vývoj. Její přínos vidí zejména v řešení nedostatku pracovních sil a jako příležitost ke snížení nákladů. Za současných podmínek však 42 % stavebních společností považuje robotizaci za nereálnou.
„Automatizace výrobních procesů a zapojení průmyslových robotů ve výrobě je běžným standardem ve společnosti Wienerberger. Roboty nahrazují fyzickou práci a zpřesňují manipulaci se surovinou, skládání a vykládaní cihel z pecních vozů, kompletaci na palety apod. Zároveň chceme robotizaci přenést přímo na stavbu. Reagujeme na nedostatek kvalifikované pracovní síly na stavbách, a také proto vyvíjíme zdicího robota – zedníka. Věříme, že robotického zedníka uvedeme na trh ve druhé polovině příštího roku,“ přibližuje Robert Krestýn, CMO & Business development společnosti Wienerberger.
Společnosti zaměřené na pozemní stavitelství využívají robotizaci mimo navádění strojů také na mapování terénu. U inženýrského stavitelství se za druhé hlavní využití považují bezvýkopové technologie. Stavební společnosti si dokáží představit i robotizaci dokončovacích prací, kde v současné době hraje významnou roli právě fyzická lidská práce.
Zatímco 10 % dotazovaných ředitelů v budoucnu neočekává nahrazení lidské pracovní síly roboty, 84 % firem věří v automatizaci lidské práce alespoň v některých oblastech výstavby. Nahrazení některých činností robotizací nejvíce připouštějí firmy zaměřující se na inženýrské stavitelství, naopak nejméně v robotizaci lidské práce věří malé firmy.
Robotizace může výstavbu zlevnit v průměru o 14 %. Zároveň jsou stavební firmy ochotné investovat do robotizace průměrně 12 % zisku. Nepatrný rozdíl ve snížení nákladů vnímá inženýrské stavitelství, kde se odhaduje pokles o 11,7 %, zatímco pozemní stavitelství uvádí nadprůměrných 14,3 %. S touto skutečností souvisí vyšší míra využívání robotizace v oboru pozemního stavitelství. “Robotizace má význam a my ji podporujeme. Otázkou robotizace bych se zabýval až příští či přespříští rok,“ uzavírá předseda představenstva Strabag Ondřej Novák.
Více čtěte na www.skypaper.cz