Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Online
rezervace

Blog

Datová
platforma

Společné stavební řízení se tvoří jen 14 procent všech řízení. Nejvíc se uchytilo u rekonstrukcí

ihned.cz, 4. října 2018 (02:01)

Povolování rezidenčních developerských projektů zabere v Praze v průměru sedm let. Stavba samotná pak do procesu přidá další dva roky. Zjistila to poradenská společnost Deloitte, jež analyzovala všechny připravované developerské záměry tohoto typu, které se objevily na úředních deskách v Praze za poslední více než čtyři roky.

Novela stavebního zákona, jež nabyla účinnosti v lednu, měla přinést výrazné zrychlení povolování staveb. Umožnila totiž širší využití společného územního a stavebního řízení.

"U obecných stavebních úřadů by mělo společné územní a stavební řízení výrazně pomoci u bytové výstavby. A to u rodinných i bytových domů," říká Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj. Odpadla tím povinnost vést u několika stavebních úřadů několik samostatných řízení o umístění nebo povolení hlavní stavby pro bydlení a staveb vedlejších, včetně příjezdové komunikace či studny. Díky novele může všechno posoudit jeden stavební úřad v jednom řízení.

Další výhodou pro investory je to, že v rámci společného řízení lze i případným odvoláním či žalobou napadat pouze jedno povolení, a ne postupně několik rozhodnutí, jak je tomu v případě, kdy stavebník novou možnost společného územního a stavebního řízení nevyužije. Tím se může proces povolování staveb teoreticky zrychlit. "Pro stavebníka je tato nová forma i finančně výhodnější, hradí pouze jeden správní poplatek," upozorňuje Frček.

Ministerstvo ale podle něj neví, jak moc investoři možnosti společného řízení využívají. Podle Frčka je navíc na jakékoliv vyhodnocení poměrně krátká doba.

HN si nechaly zpracovat přehled o využívání těchto řízení, a to konkrétně u pražských rezidenčních developerských projektů s více než jedním bytem od ledna do konce srpna. Společné řízení tvoří přibližně 14 procent všech řízení, ukazuje analýza, kterou pro HN zpracoval František Brož, analytik portálu cenova­mapa.org. V případě projednávaných bytů se pak bavíme o pouhých třech procentech.

Investory společné řízení u výstavby bytových domů na zelené louce odrazuje. "My je nepoužíváme, protože zajištění kvalitní dokumentace pro sloučené řízení u stavebního projektu trvá mnohem déle," vysvětluje Martin Svoboda, výkonný ředitel developera JRD. "V okamžiku, kdy narazíte na nějaká stanoviska a musíte to předělávat, to je velice pracné a drahé. A riziko, že se vrátíte na začátek, je příliš velké," dodává.

Kde se ale sloučené řízení uchytilo, jsou rekonstrukce, především menších objektů. "V rekonstrukcích je tento legislativní typ projednávání dominantní − tvoří 44 procent na počtu zahájených řízení a 62 procent na počtu bytů v těchto řízeních," komentuje Brož. Nejvíce je to patrné v Praze 1.

"Když rekonstruujete, máte spoustu omezujících vlivů už dopředu definovaných, a tím pádem vyřešených. Jsou to příjezdy, inženýrské sítě, zástavba v okolí nebo tvar budovy. Větší podíl povolování je v úrovni stavebního povolení. Z toho vyplývá, že u rodinných domů a u rekonstrukcí dává sloučené řízení smysl," říká Svoboda z JRD s tím, že stavebník tak neztrácí čas zpracováním dvou dokumentací.

Spojené územní a stavební řízení připravuje hned u několika projektů Central Group, největší rezidenční developer v Česku. "Problém s touto novou formou řízení je zatím především ten, že jednotlivé stavební úřady k němu nepřistupují jednotně," konstatuje Marcela Fialková, mluvčí Central Group. "Některé si s ním poměrně vědí rady, jiné zatím váhají," dodává.

Sloučené řízení Central Group podle ní zvažuje u projektu ve Švehlově ulici v Praze 10, kde firma plánuje postavit dům s přibližně 50 byty s komerčními prostory v přízemí. Ten navazuje na již dokončený rezidenční projekt Central Group. Firma již dříve uvedla, že věří, že se jí podaří zkrátit dobu povolování na třetinu, možná i na polovinu. Dále je firma ale se sloučeným řízením u projektu Parková čtvrť na Žižkově.

Zda ale jedno řízení s případným jedním soudním řízením bude skutečně kratší než současné dvoustupňové řízení, ukáže až čas. Sloučené řízení bude na úředníky náročnější, podotýká Fialková. Jejich rozhodnutí bude velmi rozsáhlé a vznikne prostor pro procesní chyby, které bude snadnější ze strany různých odpůrců napadnout u správních soudů.

Sloučené územní a stavební řízení připravuje pro jeden ze svých pražských bytových projektů i developer Trigema. "Pokud se naučí stavební úřady s uvedeným modelem pracovat, může to lhůtu pro přípravu jednotlivých projektů zkrátit," říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. "V tuto chvíli jsme však teprve na samém počátku. Až budou mít úřady správné prováděcí předpisy, doufáme, že se situace změní k lepšímu," dodává.

Zdroj článku a fotografie: ihned.cz

Projekty s online rezervací

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!