Developeři se zaměří na nájemní bydlení kvůli vysokým cenám nemovitostí
Developeři se zaměří na nájemní bydlení kvůli vysokým cenám nemovitostí
Skypaper.cz, 30. června 2022 (08:00)
Polovina dotázaných developerů do budoucna plánuje stavět projekty nájemního bydlení, čtvrtina jedná také s fondy zaměřenými na tento typ bydlení. Důvodem jsou rostoucí sazby hypotečních úvěrů, které sníží poptávku po nemovitostech. Vyplývá to ze Studie developerských společností H1/2022 CEEC Research.
S rostoucími sazbami hypoték očekává vyšší zájem o nájemní či družstevní bydlení 62 % dotázaných developerů částečně, dalších 34 % dotázaných se domnívá, že k nárůstu zájmu dojde určitě. Podle zbylých 4 % zájem růst nebude: „Očekáváme především zvýšený zájem o nájemní bydlení. Současná uprchlická vlna a nedostatek ubytovacích kapacit však může vést ke zdražování nájmů a nutnosti dalšího rozvoje nájemního bydlení,“ míní majitel JRD Group Jan Řežáb.
Do budoucna plánuje stavět projekty nájemního či družstevního bydlení na 52 % dotázaných developerů. Takovou výstavbu neplánuje zbylých 48 % dotázaných. S fondy zaměřenými na nájemní bydlení jedná 28 % dotázaných developerů, a to v průměru u 33 % projektů. Dvě pětiny developerů si ponechávají nemovitosti pro nájemní bydlení v průměru u 21 % projektů.
Rostoucí sazby hypotečních úvěrů podle 52 % dotázaných developerů sníží poptávku po nemovitostech. Podle 39 % bude poptávka stagnovat. Podle 9 % naopak poptávka poroste z obavy z dalšího růstu úrokových sazeb. „Před dvěma lety bylo možné získat hypotéku na 4 miliony Kč za 2% úrok. Nyní je hypoteční sazba asi 5 %. To znamená přibližně o 6000 Kč měsíčně více u hypotéky na 20 let. Poptávka by proto měla klesat. Naštěstí čeští občané mají tendenci platit co nejvíce v hotovosti, což může vytvořit polštář,“ říká výkonný ředitel Laufen CZ Luis Sergio Castro.
Podle 72 % developerů se vlastní bydlení stává stále méně dostupné. Dalších 24 % je názoru, že nedostupnost se týká pouze určité skupiny lidí. Největší vliv má pomalé stavební řízení (7,6 bodu z 10 možných), zdražování stavebních materiálů (7,2 bodu) a rostoucí sazby hypoték nebo neuspokojená poptávka a jejím vlivem rostoucí cena nemovitostí (shodně 6,9 bodu). Mezi další důvody patří vysoká inflace, drahé pozemky nebo celosvětová situace (5,4 bodu).
více čtěte na: www.skypaper.cz