Praha by místo 22 stavebních úřadů měla mít jeden, zaznělo v debatě kandidátů na primátora. Město by se mohlo zaručit i za hypotéky
Praha by místo 22 stavebních úřadů měla mít jeden, zaznělo v debatě kandidátů na primátora. Město by se mohlo zaručit i za hypotéky
ihned.cz, 24. září 2018 (02:01)
Nejpozději do 15 let se počet obyvatel Prahy zvýší podle odhadů zhruba o 150 tisíc. V hlavním městě by tak úměrně mělo přibýt asi 100 tisíc bytů. Jenže výstavba vázne a místo potřebných 6000 bytů ročně získají developeři každý rok povolení v průměru jen pro 3500 bytů. O tom, jak tuto situaci řešit, diskutovali kandidáti na pražského primátora s developery během diskuse Urban Leaders Club, kterou v září uspořádalo vydavatelství Economia.
"V roce 2016 se počet zahájených bytů propadl na 2700, což je historicky nejnižší hodnota od roku 2000. Podobné je to i se stavebními povoleními, jejichž množství se v roce 2017 dostalo na nejnižší úroveň od přelomu století. Získalo je jen 4800 staveb, z toho asi 2500 bytů," uvedl Petr Hána, který pracuje jako seniorní manažer v oddělení nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte.
Jedním z důvodů je, že získat potřebná povolení na bytový dům trvá i více než 10 let. Podle údajů Světové banky je Česko v délce povolovacího procesu na 127. místě na světě. "V Praze je zamrzlých 900 projektů, což představuje 40 tisíc bytů. Ty projekty jsou připravené, ale nic se s nimi neděje," upozornil během diskuse kandidát na pražského primátora za ODS Bohuslav Svoboda.
Odborníci se shodují, že v Praze proces brzdí nedostatečná spolupráce mezi magistrátem a městskými částmi. Zatímco do roku 2003 existoval v metropoli jeden stavební úřad, dnes jich je 22 pro každou městskou část. Ty také platí jejich fungování, i když podle zákona tyto úřady spadají pod stát.
"Způsobuje to neuvěřitelný problém. Starostové vidí jen své dílčí zájmy a neřeší, co je výhodné pro celou Prahu," podotkl Jiří Řezák, architekt z ateliéru Qarta architektura, který akci moderoval.
Stejný názor zastává i Marcel Soural, předseda představenstva developerské firmy Trigema, který se debaty účastnil jako divák. "Současný stav vede k systémové podjatosti. Obávám se, že rozhodování úředníků o povolení stavby tak není nezávislé a podléhá vlivu místních politiků," řekl Soural.
Zdroj článku a fotografie: ihned.cz