Sdílený životní styl se odráží i v developerských projektech
Sdílený životní styl se odráží i v developerských projektech
TV Architect, 11. ledna 2021 (12:17)
Je velmi důležité, aby okolí domu vytvářelo komfortní prostředí, lákalo k trávení volného času venku a přispívalo tak ke zdravému životnímu stylu i životní pohodě. Developeři si proto stále častěji uvědomují svou společenskou odpovědnost.
Velkým trendem jsou takzvané komunitní zahrady. Také developeři kladou důraz na jejich vytváření. Právě komunitní zahrady mají motivovat lidi k aktivnímu trávení volného času venku a sdílenému životu v sousedské komunitě. Vznikají jak ve stávající zástavbě, tak v nově budovaných developerských projektech. V Praze jsou jich již desítky, v celé ČR pak stovky. Komunitní zahrady mají totiž velmi pozitivní vliv na sousedské vztahy. Pomáhají navíc formovat novou generaci a pěstovat v dětech lásku k přírodě a také i rozšiřovat sociální vztahy. Do podobných venkovních prostor, které často vznikají i u kancelářských areálů, lidé rádi chodí odpočívat, sníst si oběd, zacvičit si jógu a podobně relaxovat.
Možnosti interakce mezi lidmi vznikají také na sportovištích a hřištích, proto je jejich vznik u nových bytových domů žádoucí. Dětské hřiště je dnes samozřejmostí téměř v každém developerském projektu. „Zároveň je ale třeba také neustrnout a uvědomit si, že v populaci nemáme jen děti, ale i dospělé,“ poznamenala green business manažerky společnosti Skanska Reality Eva Neudertová. Proto je důležité, aby developer věděl, jaký typ lidí bude v projektu bydlet a jaká komunita již ve stávajícím sousedství funguje, a podle toho vytvářel vhodná místa, pro trávení volného času. Těmi mohou být například komunitní zahrady, sdílené terasy, místa pro grilování a pikniky, která mohou přispět k rychlejšímu zapojení nových obyvatel do sousedské komunity.
více čtěte na: www.tvarchitect.com